Ph خون چیست؟ علائم نشان دهنده نامتعادل بودن سطح pH بدن

0
237
پی هاش

سطح PH ما می‌تواند بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد مهم باشد، در حقیقت سطح PH چیزی است که تعیین می‌کند که آیا بدن شما سالم است یا ناسالم. باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌ها برای پیشرفت و گسترش نیاز به PH اسیدی دارند و به همین دلیل باید سطح PH به بهترین نحو کنترل شود تا بستر مناسبی برای اسیدی شدن بدن ایجاد نشود.ph خون هر چیزی که می‌خورید و می‌نوشید PH شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهد ازجمله غذاهای اسیدی که سطح PH بدن را به مقدار قابل‌توجهی افزایش می‌دهند. اکثر غذاهای گوشتی و محصولات لبنی اسیدی هستند درحالی‌که میوه‌ها و سبزیجات به دلیل تأثیر مثبت در کنترل این بخش مهم خون برای بدن بسیار سالم هستند بااین‌حال عوامل محیطی هم نقش مهمی را در زندگی شما ایفا می‌کنند که باید به آنها توجه داشت.

Ph خون چیست؟

PH مخفف ‘potential hydrogen’ به معنای هیدروژن بالقوه در بدن می‌باشد. سطح PH می‌تواند از 1 به 14 تغییر می‌کند که 1 بیشترین مقدار اسیدی، 7 متوسط و 14 کم‌ترین مقدار اسیدی می‌باشد. مقدار ایدئال PH از 3 تا 7.45 می‌باشد. با توجه به عوامل مؤثر در تغذیه، مصرف بیش‌ازحد غذاهای فراوری‌شده باعث اسیدی شدن بدن می‌باشد سطح PH را تغییر می‌دهد.

چگونگی اندازه ‌گیری ph خون

شما با استفاده از نوارهایی که در داروخانه‌ها وجود دارند، می‌توانید سطح pH پوست بدنتان را اندازه‌گیری کنید، برای استفاده از این نوار، آن را داخل دهانتان به مدت 2 الی 3 ثانیه قرار دهید تا با بزاق دهانتان در ارتباط باشد. در مرحله بعد باید رنگ ایجادشده در نوار را با جدول رنگ pH که تهیه نموده‌اید مقدار ر بدنتان را اندازه‌گیری کنید. توصیه می‌شود این کار را اول صبح به‌صورت ناشتا استفاده کنید زیرا میل کردن صبحانه می‌تواند سطح pH بزاق را تغییر دهد.

دلیل انجام آزمایش ph ادرار

سنگ‌های کلیه توده‌های کوچکی از مواد معدنی هستند که با تجمع در کلیه‌ها باعث ایجاد سنگ و انسداد مجاری ادراری می‌شوند ازاین‌رو هنگام ادرار منجر به درد فراوان در بدن می‌گردند. به جهت این‌که این سنگ‌ها تمایل بسیاری به محیط‌های اسیدی بسیار بالا یا اساساً قلیایی دارند پزشک آزمایش ph در ادرار را به‌منظور بررسی احتمال تشکیل سنگ کلیه تجویز می‌کند.

اندازه ‌گیری ph خون با ادرار

راه دیگر اندازه‌گیری سطح pH بدن ادرار می‌باشد که باید اول صبح انجام شود. دانستن سطح pH بدن بسیار خوب است و برای سلامت بدن بسیار مناسب است. برخی بیماری‌ها هستند که با اسیدیته بودن بیش‌ازحد مرتبط است.

پی هاشPH نرمال خون چیست و چه چیزی باعث تغییر آن می شود؟

بیماری‌ هایی که به دلیل بالا بودن ph خون بروز می‌ کنند

 • دیابت
 • چاقی
 • میگرن و سرگیجه صبح
 • آب مروارید
 • سرطان
 • آرتروز، پوکی استخوان، و نقرس
 • سکته مغزی
 • آلرژی

علائمی که نشان می‌دهند سطح pH بدنتان متعادل نیست

 • کم انرژی بودن

اگر بی‌دلیل احساس خستگی و بی‌حالی می‌کنید، اسیدی شدن بدن می‌تواند عامل آن باشد. زیرا قرار گرفتن بدن در وضعیت اسیدی باعث می‌شود بدن نتواند مواد معدنی و سایر مواد مغذی را خوب جذب کند. این مواد مغذی و املاح چیزهایی هستند که بدنتان برای تولید انرژی از آن‌ها استفاده می‌کند. اگر خیلی احساس خستگی می‌کنید، بیشتر از مواد غذایی سالم و مغذی استفاده کنید مانند انواع میوه و سبزی، تا مواد مغذی در بدنتان متعادل شوند. بهترین راه برای قلیایی کردن بدن یا بهتر است بگوییم برای رفع حالت اسیدی بدن استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه است. نیمی از بشقاب غذای هر وعده‌تان را با سبزیجات برگ‌دار، بروکلی، گل‌کلم، بادمجان، کرفس، پیاز، فلفل و تربچه پرکنید

 • ضعف استخوان ‌ها

اگر زیاد زمین می‌خورید و آسیب می‌بینید، می‌تواند علامت به هم خوردن تعادل pH در بدنتان باشد. وقتی بدن خیلی اسیدی می‌شود، سعی می‌کند با دزدیدن مواد معدنی قلیایی مانند کلسیم و منیزیم از استخوان‌ها، خودش را تعدیل کند، درنتیجه موجب ضعیف شدن استخوان‌ها می‌شوند. سعی کنید کلسیم بیشتری در رژیم غذایی‌تان بگنجانید تا از پوکی استخوان پیشگیری کنید.

 • بد هضمی

اگر رژیم غذایی‌تان خیلی اسیدی باشد، ممکن است متوجه شوید اغلب ناراحتی معده دارید. غذاهای سالمی مانند گوجه‌فرنگی، مرکبات، سیر و پیاز یا سایر غذاهای اسیدی می‌توانند ایجاد ریفلاکس کرده یا منجر به سایر ناراحتی‌های گوارشی شوند. در مورد تغییراتی در سبک زندگی خود با پزشکتان مشورت کنید.

 • بی ‌خوابی

اگر سطح pH بدنتان متعادل نباشد و بدن اسیدی شود، بیشتر ممکن است دچار اختلالات خواب شوید. بی‌خوابی‌های شبانه می‌توانند ناشی از کمبود برخی از مواد مغذی مانند کلسیم و منیزیم باشند.

پی هاشچگونه پی هاش خون را اندازه بگیریم

 • افت سلامت دندان ‌ها

طبق یافته‌های علمی، افت سلامت دندان‌ها و تباهی مینای دندان می‌تواند علامت زیاد اسیدی بودن بدن باشد. اگر پوسیدگی‌هایی در دندان‌هایتان دارید یا نمی‌توانید غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد بخورید (چون دندان‌هایتان دردناک می‌شوند)، ممکن است علت آن، اسیدی شدن بدنتان باشد. سعی کنید نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌هایی که اسیدی هستند مصرف نکنید.

 • استرس زیاد

این روزها دیگر همهٔ ما می‌دانیم چطور باید از استرس‌هایمان کم کنیم، اما گاهی واقعاً گرفتارش می‌شویم. استرس، فشار بسیار زیادی به بدنمان وارد می‌کند و تمام جنبه‌های زندگی‌مان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. استرس باعث می‌شود به‌طور کل، عملکرد خوبی نداشته باشیم. استرس درست به‌اندازهٔ تغذیهٔ نادرست می‌تواند بر سطح pH نیز اثر بگذارد. اگر احساس می‌کنید خیلی استرس و اضطراب دارید، حتماً چاره‌ای بیندیشید، زیرا به‌سلامتی و تعادل هورمون‌هایتان آسیب خواهد زد. تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن و ورزش از روش‌های ثابت‌شده‌ای هستند که از استرس کم می‌کنند.

مواد غذایی که به قلیایی شدن بدن کمک می ‌کنند

سبزیجات قلیایی

بهترین راه برای قلیایی کردن بدن یا بهتر است بگوییم برای رفع حالت اسیدی بدن استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه است. نیمی از بشقاب غذای هر وعده‌تان را با سبزیجات برگ‌دار، بروکلی، گل‌کلم، بادمجان، کرفس، پیاز، فلفل و تربچه پرکنید. اسفناج و رازیانه جزو قلیایی‌ترین سبزیجات هستند. استثنا در این دسته شامل لوبیاها و عدس است، مگر اینکه جوانه‌زده باشند.

میوه ‌های قلیایی

با پرتقال تازه، کیوی، انگور، سیب، ملون، تمشک و هلو می‌توانید سالادی درست کنید که به قلیایی شدن بدنتان کمک می‌کند. کشمش و انجیر نیز بسیار قلیایی‌اند. زغال‌اخته و آلو در این دسته از موارد استثنایی هستند که دارای اثر اسیدی بر بدن می‌باشند.

دانه‌ ها و آجیل ‌های قلیایی

بعضی از مغزها و دانه‌ها نیز خاصیت قلیایی دارند درحالی‌که برخی دیگر اسیدی‌اند. بادام، شاه‌بلوط، نارگیل تازه و دانهٔ کاج، بدن را در حالت قلیایی قرار می‌دهند، اما گردو، پسته، نارگیل خشک‌شده و بادام‌زمینی، بدن را در وضعیت اسیدی قرار می‌دهند. دانه چیا و دانه کنجد جوانه نزده نیز قلیایی‌اند.

دیگر مواد غذایی قلیایی

 • بیشتر فرآورده‌های لبنی اسیدی‌اند، اما پروتئین وی یا همان آب‌پنیر که از محصولات جانبی پنیر است، قلیایی است. کرهٔ تازه بدون نمک، شیر بُز و ماست ساده نیز قلیایی‌اند.
 • بیشتر گیاهان و ادویه‌ها نیز قلیایی می‌باشند.

درنهایت این‌که

اگر متوجه هر یک از علائم بالا در بدنتان شدید، حتماً از جهت سطح pH بدنتان نیز وضعیت و سبک زندگی‌تان را بررسی کنید. خوردن غذاهای مغذی، ورزش، خواب و استراحت کافی و مراقبت عمومی از خود به شما کمک می‌کنند سطح pH بدنتان را تنظیم کنید.

منبع: تندرست نیوز، دلگرم، تابناک جوان

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید