آشنایی با علل و عوارض دندان داشتن نوزاد هنگام تولد

0
140
دندان داشتن نوزاد

روییدن دندان در کودکان به‌طور کامل متفاوت است. بعضی از کودکان زود و بعضی دیگر دیر دندان درمی‌آورند. اگر فرزندتان سالم است سنی که دندان درمی‌آورد موروثی است و بستگی به طرز و نوع رشد و نمویی که به ارث برده است، دارد پس زمان دقیق و مشخصی برای بیرون زدن اولین دندان کودک تعیین نشده است.

دندان داشتن نوزاد هنگام تولد

این نوزادان همان‌هایی هستند که قبل از رسیدن به بلوغ جوش می‌زنند. دندان داشتن نوزاد هنگام تولد به اسم دندان‌های مادرزادی، جنینی یا ناهنگام نیز شناخته می‌شوند. معمولاً این دندان‌ها به‌خوبی شکل نمی‌گیرند و حتی می‌توانند کوچک، مخروطی یا عادی شوند. این نوع دندان‌ها می‌توانند سفید یا به رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای باشد.

آیا دندان داشتن نوزاد هنگام تولد عادی است؟

به دنیا آمدن نوزاد با دندان، امری نادر است. این اتفاق تقریباً از بین 2000-3000 نوزاد در یک نوزاد رخ می‌دهد. در حقیقت، احتمال متولد شدن نوزادانی با دندان مادرزادی، هنگام تولد کمتر از نوزادانی با دندان‌هایی است که یک ماه پس از تولد ظاهر می‌شود و نسبت آن 3 به 1 است.

علل دندان داشتن نوزاد هنگام تولد چیست؟

دندان داشتن نوزاد هنگام تولد به هیچ‌یک از اختلالات پزشکی مرتبط نیست، اگرچه علت آن نیز هنوز مشخص نیست. بااین‌وجود، در برخی موارد داشتن دندان هنگام تولد به برخی از شرایط خاص پزشکی مانند سندرم هالرمن-استریف، ایلیس-وان کریویلد، سوتو و پیر روبین مربوط است. گاهی اوقات ممکن است، متولد شدن نوزادانی با نارسایی‌هایی مانند شکاف لب یا دنتین (بخش مینای دندان) احتمال دندان داشتن نوزاد هنگام تولد را افزایش دهد. عوامل دیگری مانند سو تغذیه در دوران بارداری، تروما، قرار گرفتن مادر در معرض سموم در دوران بارداری و عفونت ممکن است دلایلی برای رشد دندان جنینی باشد. احتمال رشد دندان مادرزادی، در نوزادانی که والدین یا برادر و خواهرانشان هم مبتلابه این عارضه بودند، بیشتر است.

عوارض جانبی دندان داشتن نوزاد هنگام تولد

اکثر پزشکان ممکن است پس از متولد شدن چنین نوزادانی، دندان نوزاد را دربیاورند زیرا عوارض ناشی از دندان داشتن نوزاد هنگام تولد به شرح زیر است:

مشکلات تغذیه با شیر مادر

نوزادانی با دندان مادرزادی ممکن است در هنگام شیردهی مشکلاتی را ایجاد کنند. ممکن است مادر شیر دادن به این کودک را دردناک بداند زیرا احتمال دارد نوزاد گاز بگیرد. اگرچه کودکان می‌توانند آموزش‌هایی ببینند که دیگر گاز نگیرند، البته این کار کمی وقت می‌گیرد. در صورت وقوع چنین اتفاقی، مادر ممکن است با شیشه به نوزاد شیر دهد یا پستان او کمی احساس درد را تحمل کند. همچنین ممکن است ادامه شیردهی، باعث پیشرفت زخم سینه آنان شود زیرا سایش دائمی بین پوست نازک پستان مادر و بخش تیزدندان نوزاد وجود دارد.

دندان داشتن نوزاد هنگام تولد می‌توانند باعث زخم شدن زبان شوند

همچنین ممکن است در اثر دندان مادرزادی، زخم‌هایی زیر زبان نوزاد یا در قسمت درونی لب او ایجاد شود و به‌طور پیوسته در حال ساییدن بافت نازک باشد. چنین شرایطی سندرم ریگافید نامیده می‌شود. درمان آن ممکن است شامل برداشتن لبه‌های دندان نوزادی یا ایجاد پوشش محافظتی برای دندان باشد.

دندان داشتن نوزادعوارض دندان داشتن نوزاد در هنگام تولد چیست؟

دندان داشتن نوزاد هنگام تولد ممکن است باعث خفگی شود

اگر دندان این نوزادان بیفتد، ممکن است خطر خفگی را برای او افزایش دهد زیرا این دندان‌ها معمولاً بدون ساختار ریشه است و کاملاً سست است.

زود دندان در آوردن یعنی چه؟

اکثر نوزادان در 6 تا 8 ماهگی دندان درمی‌آورند. دندان‌هایی که در اولین ماه تولد نوزادان درمی‌آید، دندان‌های neonatal نامیده می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است نشانه‌های دندان‌درآوردن زود در آنها نمایان شود. زود دندان‌درآوردن ممکن است از 2 یا 3 ماهگی آغاز شود. البته دندان‌های واقعی نوزاد تا چند مدت بعد رشد نخواهد کرد.

مراقبت‌های خانگی برای نوزادانی که حین تولد دندان دارند

مهم است که بهداشت دندان داشتن نوزاد هنگام تولد را حفظ کنید. شما می‌توانید با استفاده از پارچه مرطوب آن‌ها را پاک‌کنید. همچنین به‌طور منظم برای هرگونه نشانه زخم یا آسیب، زبان کودک و لثه‌اش را بررسی کنید.

چه زمانی باید برای درمان از مشورت پزشک کمک بگیرید؟

پزشک با بررسی دندان مادرزادی، اگر شل باشد یا در سطحی باشد که باعث ایجاد آسیب به نوزاد یا به مادر در هنگام شیردهی شود، کشیدن آن را توصیه می‌کند. اگر کودک دچار زخمی دردهانش شد، به درمان‌های پزشکی روی بیاورید. اگر نوزادتان با دندان به دنیا آمد، نگران نباشید. با توجه به نگرانی‌های شما و راهنمایی‌ها، بهتر است از مشورت پزشک کمک بگیرید.

منبع: بیتوته، دلگرم،دکترسلام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید