عادت ماهیانه مردان چیست؟ پریود در مردان چگونه و چه زمانی است؟

0
261
پریود در مردان

دوره‌ای که در زنان به نام دوره ماهیانه یا قاعدگی شناخته می‌شود. دوره تخریب و بازسازی دیواره رحم و آماده شدن آن برای تخمک‌گذاری بعدی است. اما به این دلیل ساده که مردان رحم ندارند بنابراین آنچه در رحم زنان رخ می‌دهد در مردان رخ نمی‌دهد. درنتیجه دردهای ناحیه شکم که ازجمله عوارض پیش از قاعدگی در زنان است و به‌صورت ماهیانه هم تکرار می‌شوند در مردان وجود ندارد. اما آثار تغییرات هورمونی در زنان منحصر به رحم نیست و خلقیات آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. از این جنبه مردان وزنان شبیه‌اند. عارضه بدخلقی مردانه یا Irritable Male Syndrome که به‌اختصار به نام IMS شناخته می‌شود همان چیزی است که می‌توان به آن پریود مردانه گفت. شناخته‌شده‌ترین اثر این عارضه حساسیت بیش‌ازحد به محرک‌های بیرونی و عصبانیت زیاد است.

عادت ماهیانه مردان چیست؟

مردان با پیگیری این وضعیت چرخه عادت ماهیانه می‌توانند تغییرات اخلاق و خلق خود را پیش‌بینی کنند تا بتوانند ارتباط بهتری با اطرافیان داشته باشند. مردان در هنگام اوج این چرخه احساس خوبی دارند، دارای اندامی متناسب هستند و خوابشان کمتر است، اما اگر این چرخه افت کند بی‌علاقه وبی تفاوت‌اند و مسائل کوچک را بزرگ می‌کنند. همچنین ممکن است دچار افسردگی شوند. دکتر بیلی گلبرگ معتقد است دلیل خواب‌آلودگی مردان بعد از روابط جنسی آزاد شدن هورمون‌هایی مانند اکسی توسین، پرولاکتین و GABA بعد از مقاربت است.

همین‌طور دکتر دیوید مکنزی معتقد است تغییرات شیمیایی بعد از ارگاسم مردها را خسته می‌کند. بنابراین خستگی و بداخلاقی همسرتان نشانه نارضایتی او از زندگی نیست بلکه اگر مدتی است که این ویژگی‌ها را دارد احتمالاً نوعی عادت ماهیانه مردان را تجربه می‌کند. چون مردها هم مانند خانم‌ها چنین دوره‌ای را تجربه می‌کنند و حتی در این زمان ممکن است واکنششان از زنان هم بدتر است.

علایم عادت ماهیانه مردان

یکی از رایج‌ترین واکنش‌های مردان به این تغییرات بدنی، عصبانیت و رفتارهای خشونت‌آمیز است. و چنین افرادی حتی ممکن است احساسشان را با خشونت فیزیکی نشان بدهند. از سوی دیگر همه مردها این سندرم را به یک‌شکل تجربه نخواهند کرد و بعضی افراد ترکیبی از این دو حالت را در این شرایط ابراز می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، گروهی از مردها در آغاز تمام احساسات منفی را متوجه خود می‌کنند و تمام تلاششان را برای نشان ندادن احساساتشان به خرج می‌دهند، اما بعد از مدتی ناراحتی، خشم و استرس آن‌قدر به آنها فشار می‌آورد که منفجر می‌شوند و واکنش‌های شدیدشان گریبان اطرافیان را می‌گیرد.

عوامل بسیاری می‌تواند یک مرد را دچار عادت ماهیانه مردان IMS کند اما تغییر رژیم غذایی را می‌توان از رایج‌ترین دلایل بروز این حالات دانست. بالا رفتن وزن می‌تواند خطر ابتلای مردها به این سندرم را بیشتر کند، چراکه در جریان تغییر وزن، سلول‌های چربی در تبدیل تستوسترون به استروژن در آقایان فعال‌تر می‌شوند. هرچه میزان استروژن بالاتر و تستوسترون پایین‌تر باشد، تحریک‌پذیری آقایان بیشتر می‌شود.

تنبلیعادت ماهیانه مردان چه زمانی است

با برهم خوردن نظم هورمون‌ها و ناآگاهی خود فرد از این موضوع، نمایش واکنش‌های غیرطبیعی به اتفاقات ساده روزمره هم آغاز می‌شود و رفتار یک مرد را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما چاقی تنها دلیل برانگیخته شدن این واکنش‌ها نیست. استرس زیاد از دلایلی است که مردها را دچار سندرم تحریک‌پذیری می‌کند.

استرس مداوم و شدید، سطح تستوسترون در بدن آقایان را پایین می‌آورد. و این نوسان هورمونی بر رفتار و احساسات مردها تأثیری جدی می‌گذارد. به گزارش آسان طب از سوی دیگر این روزها استفاده از داروهای هورمونی در میان برخی ورزشکاران بیشتر شده اما نباید فراموش کرد که داروهای هورمونی هم می‌توانند بدن را از توازن خارج کنند و مصرف‌کنندگان را به این سندرم مبتلا کنند.

جالب است بدانید داروهای گیاهی‌ای که بر هورمون‌های بدن تأثیر می‌گذارد می‌تواند مردان را خشن یا ناامید کند. پس قبلاً از مصرف آنان حتماً از عوارض آن اطلاعات کسب کنید.

عارضه بد خلقی مردانه را چگونه می ‌توان کاهش داد؟

مهم‌ترین قدم تنظیم قند خون است. کاهش مصرف شکر صنعتی بخصوص قبل از ناهار و خوردن صبحانه کامل یکی از راه‌های کاهش این عارضه است. نوشیدن الکل زیاد تعادل قند خون را به هم می‌زند. فعالیت‌های فیزیکی مستمر نظیر ورزش روزانه به تنظیم هورمونی بدن کمک می‌کند. مصرف مکمل‌های ویتامینی نظیر ب ۶ (B6) و منیزیوم، و البته کلسیم از رخ دادن این عارضه را کاهش می‌دهد. افزایش مصرف میوه و سبزیجات همراه با تنقلاتی نظیر پسته و گردو به کم شدن این عارضه می‌انجامد.

زمانی که یک مرد پریود می‌شود چه باید کرد؟

اگر بدخلقی مردتان مشکل‌ساز شده با او صحبت کنید. و نگرانی خود را ابراز کنید و همچنین با پزشک مشورت کنید. پزشک می‌تواند با ارائه برخی راهکارها، ازجمله تغییر در رژیم غذایی، توصیه‌هایی برای کاهش استرس، داروهای هورمونی یا دیگر درمان‌ها به بهبود شرایط کمک کند. اگر همسر شما خیلی بدخلق شده و شما فکر می‌کنید در حال گذراندن دوره پریود خود است. یا سندروم تحریک‌پذیری مردانه را تجربه می‌کند، بهتر است کمی او را به حال خود رها کنید. و با وی مهربان‌تر باشید تا این دوره بگذرد.

منبع: فرادید، پارس نیوز، آسان طب، سیمرغ

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید