دیابت ؛ انواع ، علائم و درمان آن + روش‌ های خانگی کنترل دیابت

0
169
دیابت

دیابت یا بیماری قند (یا Diabetes Mellitus) یک اختلال سوخت‌وسازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

انواع دیابت

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 زمانی است که پانکراس، در کل، تولید انسولین را متوقف کرده باشد. شروع این نوع دیابت- معمولاً در اوایل زندگی است و در افراد جوان بسیار شایع‌تر است. درمان آن شامل تزریق انسولین، ورزش کردن و مصرف مواد غذایی در زمان‌های مشخص‌تر نسبت به قبل می‌باشد. انسولین یا به‌وسیله قلم انسولین یا به‌وسیله پمپ انسولین استفاده می‌شود. این روش‌ها به انسولین این امکان را می‌دهند تا اسید معده را نادیده بگیرد، چراکه درصورتی‌که از طریق دهان مورداستفاده قرار گیرد، انسولین را از بین می‌برد.

دیابت نوع 2

پانکراس شخصی که مبتلابه دیابت نوع 2 باشد، همچنان انسولین تولید می‌کند، اما یا به‌اندازه برآورده کردن نیاز بدن شخص نیست یا به‌طور صحیح بکار نمی‌رود. شروع این نوع دیابت معمولاً در سنین بالاتر است. گاهی اوقات درمان دیابت نوع 2 با ورزش و تغییرات رژیم غذایی امکان‌پذیر است. اگر یک رژیم غذایی سالم برای کنترل سطح قند خون شما کافی نباشد ) یک متخصص تغذیه می‌تواند این مسئله را برای شما مشخص کند(، قرص یا انسولین برای شما تجویز می‌شود. اگرچه ضروری است که شما همچنان یک رژیم غذایی سالم را ادامه دهید.

علائم و نشانه ‌های دیابت در بدن

  • گرسنگی شدید و افزایش اشتها
  • خشکی دهان، تشنگی شدیدو ادرار پی‌درپی
  • بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن در پا
  • کاهش وزن غیرعادی، خستگی و بی‌حالی
  • مشکلات پوستی از قبیل خشکی پوست، عفونت‌های قارچی و باکتریایی که بر اساس گزارش‌ها میزان آن در دخترها شایع‌تر از پسرهاست
  • تاری دید
  • از دست دادن هوشیاری

چگونه بفهمیم که دیابت داریم؟

اگر برخی از عوامل خطرزا برای ابتلا به دیابت را داشته باشید و یا اگر سطح قند خون در ادرار شما بالا باشد، ممکن است پزشک احتمال ابتلا به دیابت را برای شما در نظر بگیرد.

دیابتکنترل دیابت

تشخیص دیابت با یکی از سه آزمایش زیر آغاز می‌شود:

۱. آزمایش قند خون ناشتا. این آزمایش به‌صورت ناشتا و در صبح انجام می‌شود. اگر سطح گلوکز در خون شما ۱۲۶ میلی‌گرم بر دسی لیتر یا بالاتر از آن باشد، ممکن است که شما به دیابت مبتلا باشید.

۲. آزمایش تحمل گلوکز خوراکی (OGTT). در این آزمایش، یک نوشیدنی حاوی گلوکز به شما خواهند داد. سپس پزشک سطح گلوکز خون را هر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه و به مدت ۳ ساعت بررسی خواهد کرد. اگر میزان گلوکز در طی ۲ ساعت، ۲۰۰ میلی‌گرم بر دسی لیتر یا بیشتر از آن باشد، ممکن است دیابت داشته باشید.

۳. آزمایش هموگلوبین ای وان سی (A1c). این آزمایش نوعی آزمایش خون ساده بوده که میانگین سطح قند خون را برای ۲ الی ۳ ماه گذشته نشان می‌دهد. سطح ۶.۵% یا بیشتر ممکن است به معنای ابتلا به دیابت باشد.

پزشک همچنین ممکن است از سنجش اتوآنتی بادی ZnT۸Ab استفاده کند. این آزمایش خون به همراه دیگر نتایج می‌توانند به پزشک در تشخیص دیابت نوع ۱ کمک کنند.

چرا بیماری دیابت خطرناک است؟

بیماری دیابت سبب تخریب رگ‌های خونی و اعصاب می‌شود و سبب ایجاد عوارض گوناگون در سراسر بدن می‌شود. همچنین دیابت سبب مرگ وزدرس و بیماری قلبی و حمله مغری می‌شود. 65 درصد افراد مبتلابه دیابت توسط یکی از دو عامل بالا جان خود را از دست می‌دهند. اگر مبتلابه دیابت هستید، از همین‌الان تصمیم بگیرید تا سبک زندگی خود را به‌طور سالم پیش ببرید تا همیشه سالم باشید، کنترل دیابت بسیار آسان است، فقط کافی است سبک زندگی خود را تغییر دهید.

همان‌طور که در مطلب جداگانه‌ای با عنوان آیا راهی برای درمان بیماری دیابت وجود دارد؟ گفته شد، درمان قطعی برای بیماری دیابت وجود ندارد، بلکه با روش‌های پزشکی و تغییر سبک زندگی می‌توانید میزان قند خون را کنترل کنید. اما برای کنترل میزان قند خون چند روش خانگی نیز وجود دارد که در ادامه توضیح داده‌ایم:

درمان دیابت

دیابت یک بیماری جدی و وخیم بوده که شما نمی‌توانید به‌تنهایی آن را درمان کنید. پزشک برای شما یک برنامه درمانی مناسب در نظر خواهد گرفت. در طول درمان به‌احتمال‌زیاد به متخصصان دیگری ازجمله متخصص پا، متخصص تغذیه، چشم‌پزشک و متخصص غدد نیز نیاز پیدا خواهید کرد. درمان دیابت به بررسی مداوم سطح قند خون به همراه مصرف دارو، ورزش و رژیم غذایی مناسب نیاز دارد.

فرد زمانی دیابت نوع 1 دارد که نیاز به انسولین داشت باشد، به‌این‌علت که بدنش انسولین ترشح نمی‌کند و ذخیره انسولین بدن کاملاً از بین رفته است پس بیمار مجبور است که انسولین تزریق کند تا قند خونش پایین بیاید. این‌ها معمولاً افرادی هستند که لاغرند. علائمشان با پرخوری، پرنوشی، پر ادراری و کاهش وزن شروع می‌شود و خیلی زود هم قابل‌تشخیص است.

دیابت نوع 2 وابسته به انسولین نیست و با قرص، انسولین و کاهش وزن کنترل می‌شود و فعالیت ورزشی نیز در بهبود آن مؤثر است.

خیلی از ما در اطرافمان افرادی را می‌شناسیم که با دیابت دست‌وپنجه نرم می‌کنند و از زندگی لذت نمی‌برند وزندگی عادیشان دچار مشکلات بسیار زیادی شده است اما می‌خواهیم این را به شما بگوییم که پزشکان زیادی معتقدند که می‌توان دیابت را کنترل کرد و فرد را به زندگی عادی بازگرداند تا بتواند سال‌های سال در کنار دیابت کنترل‌شده زندگی کند.

برای هر فرد دیابتی متناسب با رژیم غذایی، ورزش، میزان استرس و دیگر بیماری‌ها، برنامه درمانی تنظیم می‌شود. افرادی که به دیابت مبتلا هستند، قند خون خود را چندین بار در روز با دستگاهی به نام گلوکومتر بررسی می‌کنند. گلوکومتر میزان گلوکز خون را با استفاده از نمونه خون اندازه‌گیری می‌کند.

دیابتچطور قند خون بالا (دیابت) را کنترل کنیم؟

همچنین در حال حاضر، دستگاه‌هایی نظیر سیستم نظارت مداوم بر گلوکز (CGMS) وجود دارند که می‌توانند به بدن شما وصل شده و میزان قند خون را هرچند دقیقه و به مدت یک هفته اندازه‌گیری کنند. اما این دستگاه‌ها سطح گلوکز را از طریق پوست اندازه‌گیری می‌کنند. بنابراین نتایج آن‌ها نسبت به گلوکومتر، دقت کمتری دارد.

در بسیاری از موارد پزشک برای کنترل و کاهش بیماری دیابت از داروهای ساخته‌شده در طب مدرن استفاده می‌کند:

سولفونیل اوره: سولفونیل اوره با تحریک آزاد شدن انسولین از سلول‌های بتا پانکراس باعث پایین آمدن قند خون می‌شوند و در کنترل قند خون ناشتا بسیار مؤثرند و ازاین‌رو باعث خطر کاهش قند خون یا هایپوگلیسمی و کنترل قند عصبی می‌شود. داروهایی که در این دسته قرار می‌گیرد شامل کلروپروپامید، گلی مپیراید، گلی پی زاید، گلی براید، تولازامید، تولبوتامید است.

بی گوانید: متفورمین تنها داروی این دسته است. متفورمین مقاومت بدن به انسولین را کاهش می‌دهد و همچنین تولید گلوکز توسط کبد را مهار می‌کند. متفورمین جذب گلوکز را در دستگاه گوارش کاهش می‌دهد. پزشک ممکن است در دوسه‌ماهه اول که از مصرف متفورمین می‌گذرد، درصورتی‌که سطوح قند خون فرد هنوز بالاتر از میزان هدف اوست، یک داروی دوم پیشنهاد کند.

تیازولیدین دیون: داروهای این دسته مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش می‌دهند که عبارت‌اند از: پیوگلیتازون و روزیگلیتازون

مگلیتینایدها: داروهای این دسته شبیه سولفونیل اوره می‌باشند و باعث ترشح انسولین از پانکراس می‌شوند. آن‌ها کوتاه اثر هستند اما باعث خطر کاهش قند خون نمی‌شوند. داروهای این دسته شامل رپاگلیناید و ناتگلیناید است.

مهارکنندهٔ آلفا گلوکوزیداز: داروهای این دسته جذب گلوکز موجود در مواد غذایی را در دستگاه گوارش به تأخیر می‌اندازد. این داروها برای کاهش قند خون بعد از غذا استفاده می‌شوند و شامل آکاربوز و میگلیتول می‌باشند.

مهارکنندهٔ دی پپتیدیل پپتیداز: این دسته دارویی جدیداً توسط FDA تأییدشده است و در حال حاضر تنها داروی سیتاگلیپتین یا جوانیا در این دسته قرار می‌گیرد. این دارو با مهار آنزیم ۴-DPP باعث ترشح انسولین در یک مدت طولانی بعد از غذا می‌شود و درنتیجه قند خون پایین می‌آید.

دیابتکنترل قند خون بالا

انسولین: همهٔ افرادی که به دیابت نوع اول مبتلا هستند و برخی افراد مبتلابه دیابت نوع دو انسولین مصرف می‌کنند. پنج نوع انسولین وجود دارد که شامل انسولین سریع اثر، کوتاه اثر، متوسط اثر، طولانی اثر و ترکیبی است.

سیتاگلیپتین یا زیپتین: داروی سیتاگلیپتین بانام تجاری زیپتین برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده می‌شود. داروی جدید زیپتین به دلیل اینکه باعث افت قند خون نمی‌شود، برای بیماران دیابتی مسن و افرادی که دارای دیابت ملایم هستند، مؤثر است.

Exenatid Incretin mimetic: این دارو مانند هورمون incretin در بدن عمل می‌کند و باعث افزایش تولید انسولین و آهسته کردن تخریب آن می‌شود. در دیابت نوع دوم به‌تنهایی و یا همراه با متفورمین استفاده می‌شود.

Premlintide Amylin analogues: این دارو مانند هورمون آمیلین (Amylin) در بدن عمل می‌کند و باعث افزایش تولید انسولین و آهسته‌تر کردن تخریب آن و درنتیجه منجر به کاهش تولید گلوکز توسط کبد و کاهش اشتها می‌شود.

روش‌ های خانگی کنترل دیابت

کنترل دیابت با دارچین

دارچین (Cinnamon) تبدیل گلوکز به چربی را افزایش داده و دسترسی‌های چربی را به انسولین سهولت می‌بخشد. علاوه بر این، دارچین سبب عدم ایجاد رادیکال‌های آزاد خطرناک می‌شود و برای درمان دیابت بسیار مؤثر است. دارچین در غشای سلولی همانند انسولین عمل می‌کند، درنتیجه نیاز شما به انسولین را فوراً پایین می‌آورد.

کنترل قند خون با آلوئه ورا

آلوئه ورا (Aloe Vera) گیاه فوق‌العاده شفابخش است! شیره خشک‌شده و ژل آلوئه ورا که از برگش بیرون می‌آید سبب کاهش میزان گلوکز خون و درمان دیابت می‌شود.

کنترل دیابت با پیاز

پیاز (Onion) تأثیر قابل‌ملاحظه‌ای در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت‌وساز گلوکز در کبد تأثیر می‌گذارد و باعث افزایش ترشح انسولین می‌شود.

کنترل دیابت با سیر

سیر (Garlic) بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول‌های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین به‌حساب می‌آید.

کنترل دیابت با شنبلیله

شنبلیله (Fenugreek) یکی از معمول‌ترین مواد برای کنترل دیابت است، مقاومت هورمون انسولین در بدن را کاهش داده و میزان قند خون را کنترل می‌کند. فقط کافی است دانه‌های شنبلیله را یک‌شب کامل در آب بخیسانید و فردا آب آن را بخورید و دانه‌ها را بجوید.

تنظیم قند خون با ریحان

ریحان (Basil) ترشح انسولین را آسان‌تر کرده و لوزالمعده و کبد را تقویت می‌کند. خوردن ریحان سبب می‌شود تا قند خون شما کاهش بیابد. پس اگر راهی برای کنترل دیابت جست‌وجو می‌کنید، ریحان را انتخاب کنید.

ریحانروش ‌های خانگی کنترل قند خون بالا

کنترل دیابت با روغن ‌زیتون

روغن‌زیتون (Olive Oil) باعث درمان بیماری‌های: تصلب شرایین، کلسترول زیاد و دیابت می‌شود. طی تحقیقات انجام‌شده، روغن‌زیتون سبب کاهش تری گلیسیرید شده و درنتیجه قند خون را کاهش می‌دهد. قبل از خواب 1/4 فنجان روغن‌زیتون بخورید.

اگر استفاده از لسیتین را ترجیح می‌دهید، یک قاشق غذاخوری از لسیتین را با یک قاشق غذاخوری روغن‌زیتون مخلوط‌کنید بعد بخورید. به خاطر داشته باشید که یک فنجان روغن‌زیتون دارای 2000 کالری است. فقط به دلیل اینکه سالم و مفید است، به این معنا نیست که کالری آن را نادیده بگیریم!

کنترل دیابت با مصرف ویتامین

برای درمان دیابت می‌توانید از این نوع ویتامین که در میوه‌هایی همچون: پرتقال، نارنگی، لیمو و… وجود دارد، استفاده کنید. این ویتامین سبب می‌شود تا قند خون را در کمتر از یک ماه پایین بیاورید.

کنترل دیابت با سیاه دانه

برای کنترل دیابت، می‌توانید به مدت یک هفته میزان 6 قاشق چای‌خوری روغن سیاه دانه (Fennel Flower) مصرف کنید. آن را در 3 زمان مختلف از شبانه‌روز مصرف کنید.

راهی دیگر این است که نصف فنجان سیاه دانه گرم شده را با نصف فنجان آب دانه شاهی یا دانه خردل یا یک‌چهارم فنجان آب انار را در یک مخلوط‌کن بریزید. فنجان شاه‌تره اضافه کنید و هرروز یک قاشق چای‌خوری از آن را میل کنید

کنترل دیابت با آووکادو

برای درمان دیابت، یک‌دانه آووکادو (Avocado) برشته‌کنید. سپس آن را به چند قسمت تقسیم کنید! آن را در قابلمه آب جوش انداخته صبر کنید تا رنگ آب قهوه‌ای شود. پس از سرد شدن آن را بنوشید. تا دیدن نتیجه 2 هفته فرصت دارید.

تنظیم قند خون با سیب

سیب (Apple) یکی از میوه‌هایی است که برای کنترل دیابت بسیار مؤثر است. یک عدد سیب را بردارید و به قطعات کوچک تقسیم کنید. در قابلمه‌ای 4 فنجان آب ریخته و سیب‌ها را بجوشانید تا آب آن نصف گردد. صبح و شب میل کنید و تا 2 ماه دیگر نتیجه را خواهید دید.

کنترل دیابت با برگ انجیر

برگ انجیر (Fig Leaves) بهترین درمان شناخته‌شده برای دیابت است، اما کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. برگ انجیر جزو داروهای خانگی برای درمان دیابت، برونشیت، زگیل تناسلی، سیروز کبدی، فشارخون بالا، مشکلات پوستی و زخم به شمار می‌رود. از برگ انجیر آن‌طور که باید استفاده نمی‌شود.

از شیره درخت انجیر نیز استفاده‌های زیادی می‌شود. عصاره یا ضماد آن باید فوراً استفاده شود و روزانه ساخته شود. برگ انجیر خواص ضد دیابتی دارد. هنگام استفاده از برگ انجیر، به انسولین کمتری نیاز است. افراد مبتلابه دیابت باید عصاره را با صبحانه، به‌صورت ناشتا میل کند. برگ انجیر را در آب تصفیه‌شده بجوشانید و آن را به‌عنوان چای بنوشید.

منبع:زوم لایف،بیتوته

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید