اختلال درد چیست؟ علت بروز و درمان اختلال درد

0
123
اختلال درد چیست؟

خواندن این مقاله برای افرادی که پس از رویدادهای پر استرس دچار دردهای متفاوت شده اند و یا از دردهای مزمن رنج می‌برند، مناسب است. درد یکی از شایعترین مشکلات بهداشتی است که افراد را مجبور به جستجوی مراقبت بهداشتی می‌کند. درد پیامدهای عمده ای برای فرد و اجتماع دارد. هرچند که کسی دوست ندارد درد را تجربه کند. اما در واقع احساس درد برای سلامتی و بقای طولانی سودمند است.

تعریف اختلال درد

درد پیام هشدار دهنده مبنی بر وجود مشکلی در بدن است. که فرد را برمی انگیزد تا رفتارش را تغییر دهد. به طور مثال اگر شی داغی را لمس کنیم و دست ما بسوزد، یاد می‌گیریم که دیگر آن را لمس نکنیم. یا اگر قوزک پای ما آسیب ببیند، حواسمان هست که سنگینی وزن خود را روی قوزک آسیب دیده نیندازیم و با این روش از آسیب بیشتر جلوگیری کنیم. به همین جهت است که افرادی که حساسیت کمی به درد دارند و یا با عدم حساسیت به درد متولد می‌شوند اغلب با مشکلات بهداشتی زیادی روبرو هستند.

انواع درد کدامند؟

درد در یک طبقه بندی کلی به دو دسته درد حاد و درد مزمن تقسیم می‌شود. درد حاد اغلب ناشی از آسیب به بافت، استخوان و عضله ناشی میشود و زمانی که این آسیب برطرف شود، بهبود می‌یابد. در مقابل بیشتر دردهای مزمن دست کم تا اندازهای از عوامل رفتاری ناشی می‌شوند و حتی پس از التیام، آسیب این دردها باقی می‌مانند. البته جنبه روانی داشتن بدان معنا نیست که درد الزاماً فقط در ذهن بیمار وجود دارد بلکه منظور این است که ممکن است عوامل روانی در ایجاد درد مزمن جسمی به نوعی دخیل باشند.

اختلال درد حاد چیست؟

درد حاد، درد شدید اما کوتاه مدت است و اغلب ناشی از آسیب به یک یا حتی چند بافت و بیماری است مثل شکستگی، بریدگی و یا کوفتگی. این نوع درد به مرور زمان ناپدید میشود و به طور کل کمتر از 6 ماه طول میکشد اما با توجه به اینکه این نوع درد شدید است افراد مبتلا انگیزه زیادی برای پیگیری و درمان آن دارند.

اختلال درد مزمن چیست؟

درد مزمن هم مثل درد حاد در واکنش به آسیب بیماری معین و یا جراحت ایجاد می‌شود با این تفاوت که درد مزمن در کمتر از 6 ماه از بین نمی‌رود. کمردرد، سردرد، درد ناشی از ورم مفاصل و سرطان انواعی از درد مزمن هستند. درد مزمن شامل طبقات فرعی متفاوت می‌شود.

  • درد حاد راجعه: از یک عارضه بیضرر و خوش خیم ناشی میشود گاهی شدید است و گاهی هم ناپدید میشود. سردردهای میگرنی نمونه های از این درد هستند
  • درد مهارنشدنی خوش خیم: درست است که این دردهای خوش خیم هستند اما پایدار است هرچند که شدت آن متغیر است اما هرگز ناپدید می‌شود کمر درد نمونه شایعی از این درد است.
  • درد پیشرونده: دردی است که از عارضه بدخیمی منشا می‌گیرد پایدار است و به مرور زمان بدتر هم میشود. مثال های این نوع درد انواع دردهای ناشی از سرطان است. ار آنجاییکه دلیل دردهای حاد و مزمن متفاوت است متخصصان بالینی بین این دو اختلاف قائل میشوند و به شیوه های متفاوتی جهت درمان آنها اقدام می‌کنند.

اختلال درداختلال درد چرا به وجود می آید؟

علت بروز اختلال درد

مسئله‌ی مهم این است که چرا اختلال درد به وجود می‌آید؟ درمورد علت بروز اختلال درد، دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. از نظر دیدگاه روانکاوی، فردی که دارای اضطراب و تنش‌های روانی است، برای کاهش این تنش‌ها از مکانیزم دفاعی جسمانی کردن (Somatization) استفاده می‌کند. این عمل کاملا ناهشیارانه است و به اختیار فرد نیست. او تنش‌های روانی خود را به صورت نشانه‌های جسمی بروز می‌دهد تا از میزان آن‌ها کم کند. اما دیدگاه دیگری به نام دیدگاه یادگیری، علت این امر را یادگیری رفتار بیمارگونه از بزرگسالان می‌داند. این دیدگاه می‌گوید که بچه‌ها در سنین کودکی با مشاهده رفتار بزرگسالان می‌آموزند که بیماری مزایای احتمالی به دنبال دارد.

حتی اختلال درد ممکن است در افرادی که تجربه‌ی یک تروما مانند آزار جسمانی نیز داشته اند، به وجود آید. کسانی که مورد آزار جسمانی قرار گرفته اند، در برخی موارد نشانه‌های اسپسیفایر درد غالب را گزارش کرده اند. افرادی که به اختلال درد دچار می‌شوند، ممکن است دچار اختلالات دیگری همچون افسردگی، اضطراب، سوء مصرف مواد و دیگر اختلالات سوماتیک سمپتوم شوند. اعتیاد یکی از مسائلی است که در بسیاری از موارد اختلال درد دیده شده است.

درمان اسپسیفایر درد غالب

اسپسیفایر درد غالب به عنوان یک اختلال روانی، از دو طریق دارودرمانی و روان درمانی، درمان می‌شود. این اختلال نیاز به هر دو راه دارد چرا که دارو‌ها نقش کنترل کننده و بهبودبخش دارند، ولی درمان اصلی با روان درمانی انجام می‌شود. برای درمان اختلال درد، اولین قدم مراجعه به روان شناس است. چرا که ممکن است در شرایط خاصی نیاز به دارو باشد و او شما را به روانپزشک ارجاع دهد. یکی دیگر از راه‌های درمان اختلال درد، روان درمانی است. بهترین شیوه‌های روان درمانی برای رفع این اختلال، روانکاوی، طرحواره درمانی، رفتاردرمانی شناختی یا CBT و هیپنوتیزم درمانی است.

از میان روش‌های گفته شده، روانکاوی و هیپنوتیزم درمانی بسیار مؤثر هستند. دلیل این امر آن است که اختلال درد ممکن است بر اثر تجارب تلخ کودکی به وجود آمده باشد. از این رو به کمک روانکاوی می‌توان رویداد‌ها و خاطرات رنج‌آور را بازیابی کرد و علت آن را پیدا کرد.

درمان های روانشناسی برای اختلال درد

هیپنوتیزم

در این روش درمانگر در حالتی تغییر یافته  از آگاهی (هشیاری) فرد تحت هدایت قرار می‌دهد.

پسخوراند زیستی (Bio-feedback)

در این روش با کمک نمایشگرهایی که علایم زیستی فرد را نشان می‌دهند به او آموزش داده می‌شود تا بتواند بر عملکردهای فیزیولوژیک خود مانند ضربان قلب، فعالیت های ماهیچه و الگوی امواج مغزی نظارت داشته و آنها را کنترل کند.

آرمیدگی (relaxation)

به واسطه آموزش هایی که در دوره های ذهن آگاهی و اکت توسط درمانگر ارائه می‌شود افراد می‌آموزند که با کمک بودن در زمان حال و انتخاب شیوه های عمل موثر، مراقبه متفکرانه، تصورات هدایت شده و آرامش عضلانی پیشرونده کنترل شرایط را در دست گیرند.

رویکرد های شناختی و رفتاری (Cognitive Behavioral Therapy :CBT)

درمانگران CBT به افراد کمک می‌کنند که جنبه های شناختی که  بالاتر مطرح شد را شناسایی کنند و همچنین بر عوامل رفتاری که تقویت کننده احساس و رفتار درد در افراد هستند تسلط پیدا کرده با شناسایی آنها در جهت حل مشکل اقدام کنند.

کلام آخر

آگاه باشید که بسیاری از دردهایی که تجربه می‌کنید، منشأ کاملا روانی دارند. بنابراین در صورت تداوم دردها، حتماً ارزیابی روانشناختی را نیز در دستور کار خود قرار دهید.

منبع: عصرایران، پزشک خوب

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید