آشنایی با عوارض خوابیدن با سوتین ؛ تاثیر سوتین بر فیزیولوژی پستان

0
300
خوابیدن با سوتین

برای سالهای طولانی، غالباً مقالات به دلایلی از عوامل ایجادکننده سرطان سینه مانند نامناسب بودن تغذیه، ورزش نکردن و……. همچون عوامل اصلی اساس ساز این مریضی که بیشترین میزان مرگ‌ومیر زنان را در 2 دهه اخیر داشته، اشاره می‌کردند. این مطالعات قاعدتاً باید قابل‌قبول باشند ولی خانم‌هایی که در پروژه Linda Mccarthey کمپانی کردند، زنانی مذهبی، گیاهخوارو ورزشکار بودند که شانسی دردوری از سرطان سینه نداشتند. شاید غالباً مقالات متقاعدکننده‌ای که تاکنون در تماس با سرطان سینه دیده‌شده مرتبط به پوشیدن سوتین باشد. در مطالعاتی که در مورد سرطان سینه و ارتباطش با سوتین در کشور آمریکا انجام‌شده، متوجه شده‌اند که زنان مبتلابه سرطان سینه پیشینه‌ای در پوشیدن سوتین‌های تنگ ورزشی و طولانی‌مدت آن‌ها داشته‌اند. در حقیقت تقریباً تمام افرادی که سرطان سینه داشته‌اند بیش از 12 ساعت در روز سوتین پوشیده‌اند.

وقتی یک خانم سوتین تنگ و محکم می‌پوشد، سینه‌هایش را تحت‌فشار قرار می‌دهد، درنتیجه راه‌های لنفاوی سینه بسته می‌شود ونهایتا در آن ایجاد برجستگی می‌کند. این عامل باعث می‌شود مایعی که تدریجی انباشته‌شده هست،, متورم و حساس شده و به شکل کیست دربیاید. ضمن این‌که سموم نیز باید از طریق عروق لنفاوی به بیرون رانده شوند. به‌هرحال دریک سینه با سوتین محکم و تنگ این مراحل به‌خوبی انجام نمی‌شود درنتیجه سموم در سینه‌ها تجمع می‌یابند.

چرا هنگام خواب نباید سینه بند پوشید؟

بسیاری سلبریتی‌های زن دنیا ادعا می‌کردند که خوابیدن با سوتین در شب می‌تواند از افتادگی سینه جلوگیری کرده و موجب جذاب‌تر شدنشان شود. مارلین مونروی افسانه‌ای ادعا می‌کرد که هر شب سوتین به تن دارد. بنا بر توصیه پائولا ایتز در خصوص پیش رفتن در مشاعره و پوشیدن سوتین در هنگام خواب، مجری معروف، ماریلا فروستراپ هر شب سوتینش را می‌پوشد. اما آسیب‌های خوابیدن با سوتین بیش از فواید آن برای سینه‌ها شماست. سوتین نه‌تنها از آویزان شدن سینه‌ها جلوگیری نمی‌کند، بلکه تأثیرات منفی فراوانی بر سلامت شما خواهد داشت.

عوارض بستن سوتین هنگام خواب

شاید شما فکر کنید که بر تن داشتن سوتین حین خواب هیچ آسیبی به بدنتان نمی‌رساند، اما، همان‌طور که اشاره شد، پوشیدن سوتین در هنگام خواب مشکلات بهداشتی فراوانی را به دنبال دارد. در اینجا تعدادی از این مشکلات را بررسی خواهیم کرد

خوابیدن با سوتین مانع جریان خون می‌ شود

بله، یکی از تأثیرات منفی بهداشتی پوشیدن سوتین در خواب این است که احتمالاً مانع جریان خون می‌شود، به‌ویژه اگر سوتینی که می‌پوشید سیم‌دار باشد. در طول خواب، سیم سوتین بر روی پوست شما محکم شده و ماهیچه‌های سینه را منقبض می‌کند. همین امر جریان خون به عصب‌های موجود در بازوها و دیگر نواحی بدن را محدود می‌کند. به‌علاوه، خوابیدن با سوتین‌های تنگ، مانند سوتین‌های ورزشی می‌تواند به بافت سینه‌های شما آسیب برساند و پوشیدن مداوم آن نیز جریان خون به بافت سینه‌ها را محدود می‌کند. جریان خون ضعیف می‌تواند موجب ظهور علائم سرگیجه و گرفتگی عضلات شود.

سینه دردنبستن سوتین باعث شل شدن سینه می ‌شود؟

پوشیدن سوتین حین خواب مانع استراحت شما در طول خواب می ‌شود

درست همان‌طور که پوشیدن لباس بسیار چسبیده در طول خواب می‌تواند موجب ناراحتی و استراحت نکردن بدن شما شود، خوابیدن با سوتین، به‌ویژه سوتین‌های چسبیده و تنگ نیز عامل ناراحتی و استراحت نکردن شما شده و درنتیجه خواب را آشفته می‌کند. حتی انقباض بسیار کم ناشی از سوتین هم موجب ناراحتی شده و بر کیفیت خواب تأثیر خواهد گذاشت. پس آیا باید با سوتین بخوابید؟ این نوع خوابیدن ایده مناسبی نیست، چون بر کیفیت خواب شما تأثیر خواهد گذاشت.

خوابیدن با سوتین موجب سوزش پوست می ‌شود

یکی دیگر از تأثیرات بهداشتی پوشیدن سوتین در هنگام خواب این است که منجر به سوزش پوست می‌شود. ممکن است قلاب‌ها و بندهای سوتین به پوست شما ساییده شده و سوزش و خراشیدگی‌های را روی پوست ایجاد کند. درصورتی‌که سوتین را برای دوره‌های زمانی طولانی‌مدت بپوشید و به‌ویژه اگر سوتین شما دارای سیم باشد، حتی احتمال تبدیل‌شدن خراش‌ها به کیست هم وجود دارد. وقتی‌که با سوتین می‌خوابید، درد و ناراحتی اندک ناشی از سوزش پوست را حس نمی‌کنید.

خوابیدن با سوتین موجب تجمع بیش‌ازحد رنگ‌دانه‌ های پوست در بافت ‌های سینه می ‌شود

تجمع رنگدانه‌ها در بافت عبارت است از رنگ‌باختگی پوست یا رنگ پوست ناهموار یا ظاهر شدن لکه‌های سیاه‌رنگ روی پوست. علت تجمع بیش‌ازحد رنگدانه‌ها در بافت، افزایش رنگ‌دانه‌های ملانین در یک ناحیه خاص از پوست شما است. رنگ‌دانه‌های ملانین در تمام نقاط لایه‌های پوست شما حضور دارند و رنگ پوست شمارا تعیین می‌کنند. سلول‌های پوستی به نام ملانوسیت‌ها این رنگدانه را تولید می‌کنند. خوابیدن با سوتین، به‌ویژه سوتین‌های تنگ و سیم‌دار، می‌تواند موجب حساسیت، سوزش و آسیب نواحی از پوست که قلاب‌ها و بندهای سوتین روی آن ساییده می‌شوند، گردد. همین امر نیز شاید ملانوسیت‌ها را تحریک کند تا رنگ‌دانه‌های ملانین بیشتری در آن ناحیه از پوست تولید کنند. به‌این‌ترتیب شما دچار تجمع بیش‌ازحد رنگدانه‌ها در پوست می‌شوید

پوشیدن سوتین در خواب موجب بروز عفونت قارچی می ‌شود

خوابیدن با سوتین می‌تواند شمارا دچار عفونت قارچی سینه کند. یکی دیگر از مخاطرات بهداشتی خوابیدن منظم با سوتین، به‌ویژه سوتین‌های تنگ، ابتلای به عفونت قارچی است. محیط گرم و مرطوبی که سوتین برای سینه شما فراهم می‌آورد، زمینه تغذیه ایده آلی برای قارچ‌ها به وجود می‌آورد. به‌علاوه، اغلب خانم‌ها در تمام طول زندگی خود از سوتین استفاده می‌کنند، بنابراین زمینه ابتلای آن‌ها به عفونت قارچی سینه بسیار زیاد است. پس خوابیدن با سوتین، به‌ویژه اگر در منطقه آب و هوایی گرم و مرطوب سکونت دارید، گزینه مناسبی نیست.

خوابیدن با سوتین بر فیزیولوژی سینه‌ ها تأثیر می ‌گذارد

شما با خوابیدن با سوتین، به‌ویژه سوتین‌های تنگ، منقبض کننده و سیم‌دار، تأثیراتی منفی چشمگیری بر سیستم لنفاوی بدن خود می‌گذارید. این عمل مانع جریان خون و زهکشی لنفاوی شده و درنتیجه موجب حبس جریان و عفونت مزمن می‌شود. سیستم لنفاوی کمک می‌کند تا سم‌ها از طریق گره‌های لنفاوی موجود در زیر بغل از ناحیه سینه خارج شوند. بنابراین، زه کشی لنفاوی ضعیف مانع دفع سم‌ها از بدن می‌شود. همین امر می‌تواند دلیل ورم، ناراحتی و عفونت مزمن سینه‌ها باشد.

فواید خوابیدن بدون سوتین

بیشتر خانم‌ها برای درآوردن سوتین خود نمی‌توانند تا شب منتظر بمانند و دوست دارند هر چه سریع‌تر از شر بندهای محکم و سیم‌های سوتین خود رهایی یابند. اما برخی از خانم‌ها بر این باورند که پوشیدن سینه بند، حتی در رختخواب می‌تواند به جلوگیری از افتادگی سینه‌ها کمک کند. بااین‌حال، پزشکان بر این باورند که شل شدگی پستان‌ها با افزایش سن، امری اجتناب‌ناپذیر است، زیرا بافت پیوندی که از سینه‌ها پشتیبانی می‌کند ممکن است به‌مرورزمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد.

فاکتورهای دیگری مانند ژنتیک، بارداری، شیردهی، افزایش یا کاهش چشمگیر وزن، احتمالاً تأثیر بیشتری در شل شدگی سینه‌دارند تا سینه بند. در مقابل، عوارض بستن سوتین هنگام خواب بر هیچ‌کسی پوشیده نیست. برخی از فواید نبستن سوتین و دلایل مهم برای اینکه چرا نباید به هنگام خواب سینه بند پوشید شامل موارد زیر است:

سینه بند گردش خون در سینه ‌ها را محدود می ‌کند

پوشیدن سینه بند هنگام خواب می‌تواند مانع از گردش خون آزاد شود، به‌خصوص، اگر سینه بند خیلی تنگ باشد. شاید بهتر باشد سینه بند ورزشی را انتخاب کنید که در مقایسه با سایر سوتین‌ها راحت‌تر هستند.

سینه بند باعث ایجاد رنگدانه می ‌شود

پوشیدن منظم سینه بند در رختخواب می‌تواند باعث ایجاد رنگدانه یا سوزش پوستی در مناطقی شود که بند یا سیم الاستیک سینه بند در تماس باپوست نرم است. ممکن است پوست احساس خراشیدگی و درد داشته باشد زیرا سیم سوتین می‌تواند در پوست لطیف زن فرورود. همچنین ممکن است پوست تغییر رنگ داده یا علائم و لک‌هایی در آن ایجاد شود. بنابراین بهتر است به هنگام خواب سوتین شل و نرمی بپوشید.

سینه بند باعث بی ‌قراری یا ناراحتی می‌ شود

راحت بودن، باعث ترویج خواب سالم می‌شود. پوشیدن سینه بند تنگ به هنگام خواب شبانه می‌تواند باعث ناراحتی فرد شود، که به‌نوبه خود ممکن است بر کیفیت خواب تأثیر بگذارد. ممکن است فرد به دلیل ناراحتی، احساس تحریک یا بی‌قراری کند و طبعاً نداشتن خواب خوب می‌تواند بر سلامت کلی فرد تأثیر بگذارد.

سوتینخوابیدن با سینه بند یا بدون آن؟

سینه بند منجر به آدم می ‌شود

پوشیدن مکرر سینه بند تنگ می‌تواند شرایطی را ایجاد کند که با تجمع مایعات اضافی در حفره‌ها و بافت‌های بدن مشخص می‌شود. این بیماری “آدم” نامیده می‌شود و می‌تواند بروز عوارضی در سلامتی فرد را به دنبال داشته باشد.

سینه بند باعث ایجاد سرطان پستان می ‌شود

شواهد مشخصی مبنی بر اثبات این‌که خوابیدن با سینه بند باعث بروز سرطان پستان می‌شود یا خیر در دست نیست. اما نوع یا سایز نامناسب سوتین می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. خواب شبانه با سینه بند در کنار درد ناشی از قلاب و سیم‌های آن می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

سینه بند موجب انسداد لنفاوی می ‌شود

پوشیدن سینه بند به هنگام خواب می‌تواند بر سیستم لنفاوی فرد تأثیر منفی بگذارد و غدد لنفاوی موجود در ناحیه پستان و زیر بغل را که وظیفه فیلتر و دفع مواد سمی از بدن دارند را محصور کند و دفاع بدن در برابر عفونت‌های بیگانه را مختل کند. تخلیه نامناسب لنف می‌تواند بر عملکرد طبیعی کلیه‌ها، کبد و سایر اعضای بدن نیز تأثیر منفی بگذارد.

سینه بند باعث تعریق بیش ‌از حد می ‌شود

پوشیدن سینه بند در هنگام خواب و به‌خصوص در تابستان، می‌تواند باعث تعریق بیش‌ازحد سینه‌ها شود. سینه‌بندهای فانتزی که از مواد مصنوعی مانند پلی‌استر تهیه می‌شوند نیز می‌توانند تعریق شدید را فعال کنند.

سینه بند منجر به ایجاد کیست می ‌شود

پوشیدن مداوم سینه بند در هنگام شب می‌تواند باعث رشد کیست‌هایی در سینه‌ها شود. فشار وارده بر سینه‌ها می‌تواند دلیلی بر التهاب مزمن پوست و تخلیه نامناسب و درنتیجه پیشروی توده‌های خوش‌خیم باشد.

منبع: تالاب، دلگرم، داتیس

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید